Proje Adı

::

İnovasyon - Fikir ve Öneri Sistemi (FOTS)

Uygulamanın Kuruluş Tarihi

:

Şubat 2003 ( Ver 1.0 )

Uygulamanın Kuruluş Tarihi

:

Kasım 2006 ( Ver 2.0 )

Uygulamayı Kullanan Firmalar

:

CARGILL TARIM SAN. Ve TİC A.Ş.

Firma bünyesindeki tüm çalışanların, firmanın üretim faaliyetlerini ve işleyişini iyileştirme konusundaki fikirlerini, internet ortamında sisteme girebildiği bir fikir ve öneri sistemidir.


Girilen bütün fikirler öncelikle fikirlerin ilişkili olduğu departman yöneticileri tarafından elenir. Firmaya gelir getirme ihtimali olan fikirler bir sonraki adıma geçirilir. Bir sonraki adımda ise sistem yöneticilerinin karşılarına çıkan fikirler değişik kritelerle tekrar değerlendirilir. Kazandırdıkları gelirle ve yaratıcılık oranına göre maddi ve/veya manevi ödüllendirme yapılır. Fikirler en son olarak yönetim grubuna gönderilerek firma yöneticilerinin de hayata geçen fikirlerden haberdar olmaları sağlanır.

 

 

 

Hazırlanan ikinci sürümde de temel olarak aynı mantık kullanılmakla birlikte onay mekanizmasında yapılan ciddi değişiklikler sürümler arasındaki farkı oluşturmuştur.

 

İkinci sürümde fikir girişi yapıldıktan sonra, fikir ilgili departman sorumlularına ulaşır. Eğer departman sorumlusu fikrin eksik olduğunu belirtirse fikir tekrar sahip/ sahiplerine geri döner ve düzeltilmesi beklenir. Eğer departman sorumluları fikri uygun bulurlarsa fikri bir sonra adım olan Kuluçka grubuna yönlendirirler. Kuluçka grubu da fikri yorumlar ve eğer eksik olduğuna inanırsa ilk aşamaya geri döndürebilir ve bu döngü fikir kabul görene ya da iptal edilene kadar bu şekilde devam eder.

 

Yeni sürümdeki asıl amaç, eksik bilgi içeren fikirlerin sistemden direkt olarak elenmesi yerine sahiplerinin aynı fikir üzerinde düzeltmeler yaparak mükerrer girişlerin oluşmamasını sağlamaktır.

 

Yukarıda belirtilen tüm işlemlerde ilgili personelin tamamına (mail adresleri sistemde tanımlı olan kullanıcılara) e-mail ile bilgilendirme yapılır.